09:05 / 21.05.2022

Klasy mundurowe z ZDZ Radom szkolą się z radomskimi terytorialsami.



160 uczniów Zespołu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu wzięło udział w kolejnej odsłonie szkoleń prowadzonych przez radomskich terytorialsów. Podczas kilkudniowego szkolenia żołnierze poznawali podstawy żołnierskiego rzemiosła.

Współpraca jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi to ważny element działania Sił Zbrojnych w Polsce. Jej celem jest angażowanie społeczeństwa w sprawy związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

Właśnie na tej podstawie w ostatnich dniach (9 – 11 maja 2022 r. oraz 16 – 18 maja 2022) odbyło się szkolenie trzech klas mundurowych ze szkoły im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Dzięki temu możliwa jest współpraca w obszarze szeroko pojętej edukacji w zakresie obronności i kształtowania wśród młodzieży postaw patriotycznych. Z kolei WOT w ten sposób może rekrutować w swoje szeregi uczniów klas mundurowych, dla których służba wojskowa jest naturalną kontynuacją wybranego kierunku edukacji.

Zajęcia, które pozwoliły uczniom poznać niektóre z tajników sztuki wojskowej, przeprowadzili wykwalifikowani instruktorzy 621 kompanii z 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.

- W ostatnich dniach miałem okazję prowadzić szkolenie z walki w bliskim kontakcie przy użyciu broni długiej oraz noża dla klas mundurowych z Radomia. Uważam, że takie zajęcia powinny być prowadzone regularnie, bo młodzież bardzo chce się szkolić i podwyższać swoje kompetencje w zakresie, który ich interesuje - w tym przypadku jest to wojsko. Uczniowie podczas szkolenia pokazali swoje ogromne zaangażowanie, zadawali wiele trafnych pytania oraz ćwiczyli poznane techniki walki. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będę miał możliwość poprowadzić kolejne tego typu szkolenie – mówi szer. Mariusz Nędzi – certyfikowany instruktor walki wręcz, jeden z prowadzących szkolenie i dodaje: - Musimy pamiętać o tym, że dzisiejsza młodzież to przyszłość naszego narodu.

W trakcie zajęć 160 uczniów poznało podstawy żołnierskiego rzemiosła. Kilkudniowe szkolenie zawierało takie elementy jak: topografia, walka wręcz, elementy inżynieryjno-saperskie czy elementy survivalu takie jak uzdatnianie wody, rozpalanie ognisk, budowa schronień indywidualnych oraz maskowanie.

Uczniowie klas mundurowych wykazali się ogromnym zainteresowaniem podczas prowadzonych zajęć. Chętnie uczestniczyli w działaniach i wykazywali chęć nauki i przyswajania nowych informacji nie zważając na zmęczenie, które towarzyszyło tak intensywnemu szkoleniu.

- Zdobywanie nowej wiedzy i doświadczenia pomaga nam doskonalić umiejętności. Planuję w przyszłości wstąpić do wojska, a takie szkolenia pomogą mi się do tego doskonale przygotować – mówi Klaudia Makowska – uczestniczka szkoleń i podkreśla: - Chociaż udział w takim przedsięwzięciu brałam po raz pierwszy, i pomimo że jestem dziewczyną, to myślę, że dobrze poradziłam sobie z postawionymi zadaniami.

Szkolenia odbywają się cyklicznie – kolejna edycja już pod koniec maja.