08:08 / 21.08.2019

Jubileuszowe XX Ogólnopolskie Dni Papryki w Słowikowie.

© Obiektywnie.info.pl #Adam Dziedzic

Od wielu już lat Przytyk i  gminy ościenne określane są  mianem "Paprykowego Zagłębia".   Dlaczego ? A no dlatego, że to właśnie  stąd na polski rynek trafia ponad 60 tys. ton  tego warzywa rocznie (ok. 80% całkowitej krajowej produkcji).

W krajowym paprykowym zagłębiu w Słowikowie k. Przytyka dnia 18 sierpnia 2019 roku odbywały się XX Ogólnopolskie Dni Papryki , rozpoczęły się  mszą świętą w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku.

XX Ogólnopolskie Dni Papryki w Słowikowie były zorganizowane przez Powiat Radomski oraz Gminę Przytyk. Gospodarzami byli: Waldemar Trelka, starosta radomski i Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk.

Wywiad Waldemara Trelki, starosty radomskiego.


Na terenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie jako pierwsza wystąpiła Strażacka Młodzieżowa Orkiestra Dęta "MODERATO" wraz z Zespołem Ludowym "WRZOSOWIANKI" pod batutą Radosława Piotrowskiego.



Po występie nastąpiła część oficjalna na, której Dariusz Wołczyński - wójt gminy Przytyk oraz Waldemar Trelka - starosta radomski powitali licznie zgromadzonych gości.

Z historią papryki i targów oraz z programem zapoznał Maciej Smoliński, który poprowadził tegoroczną imprezę.



-Uprawę papryki na tym terenie zainicjował w latach siedemdziesiątych Pan Antoni Kwietniewski - mieszkaniec Woli Wrzeszczowskiej, przebywając u rodziny za granicą, podpatrzył jak uprawiają paprykę Holendrzy i Niemcy. Swoje obserwacje postanowił wykorzystać, przenosząc uprawę na "własne podwórko" . Zyski z jakimi w tamtym czasie wiązała się uprawa papryki sprawiły, że Pan Antoni bardzo szybko znalazł szerokie grono naśladowców i dzięki ciężkiej pracy rolników dziś możemy cieszyć się smakiem Przytyckiej papryki tak bogatej w witaminy. Jako że uprawa tego warzywa pod osłonami stała się wiodącą działalnością wśród miejscowych rolników, pojawiła się inicjatywa zorganizowania imprezy na której producenci będą mogli się spotykać i wymieniać doświadczenia. Od dwudziestu lat Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku, stanowią istotny punkt w kalendarium imprez dożynkowych - nie tylko na szczeblu lokalnym, ale także w ujęciu ogólnopolskim. Wraz z upływem lat impreza ta zyskuje na znaczeniu i popularności, przyciągając z roku na rok coraz więcej osób.



Papryka Przytycka w 2011 roku została wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Po przemówieniach Pan Krzysztof Wlazło, przewodniczący Rady Gminy Przytyk wraz z organizatorami uroczystości: Dariuszem Wołczyńskim, wójtem gminy Przytyk, Waldemarem Trelką, starostą radomskim wręczyli odznaczenia "Zasłużony dla Rolnictwa"  Panu Stanisławowi Korgulowi oraz Panu Antoniemu Kołodziejczykowi.

"Zasłużony dla Powiatu Radomskiego"
z rąk pana Krzysztofa Murawskiego, przewodniczącego Rady Powiatu i jednocześnie przewodniczący Kapituły Odznaczenia a także gospodarzy: starosty Waldemara Trelki i wójta Darriusza Wołczyńskiego otrzymał Mirosław Rogulski mieszkaniec gminy Przytyk.

Po ogłoszeniu konkursu na stoisko paprykowe, wystąpiła kapela Ludowa Piotra Bińkowskiego z Domaniowa. 



Następnie nastąpił występ dla dzieci pt. "W krainie Minionków", którym towarzyszyła maskotka MINIONEK.

Na stoisku "gotowania leczo" Mariusz Szwed, finalista trzeciej edycji Master Szefa.



Po zabawie Minionków z dziećmi na scenie wystąpił zespól "WRZOSOWIANKI"



Komisja konkursowa w składzie: Krzysztof Wlazło ( przewodniczący Rady Gminy Przytyk, Karolina Suwalska, sekretarz komisji (pracownik Urzędu Gminy Przytyk), Anna Rogulska członek komisji (radna powiatu radomskiego,skarbnik gminy Przytyk), Elżbieta Zasada członek komisji (dyrektor Oddziału Terenowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej w Radomiu), Renata Kiraga członek komisji (naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej Starostwa Powiatowego w Radomiu) dokonała oceny prezentacji i przyznała w konkursie na "Najładniejsze stoisko z papryką":
1 miejsce zajęło Stoisko Nr 8 Pana Łukasza Mnicha,
2 miejsce otrzymało Stoisko Nr 5 Pana Tomasza Sobstyla.
3 miejsce zajęło stoisko Nr 7  Pana Sylwestra Leśnowolskiego.
Wyróżnione zostały stoiska: Nr 3 Pana Zdzisława Pająka, Nr 2 Pani Jolanty Kościowskiej, Nr 6 Pana Michała Podymniaka, Nr 4 Pana Marka Greli, Nr 9 Pana Marcina Witkowskiego oraz stoisko Nr 6 Pani Grażyny Janowskiej.
Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne, grawetony i upominki ufundowane przez starostę radomskiego i wójta gminy Przytyk.

Natomiast w konkursie kulinarnym na "Najlepszą potrawę regionalną" przygotowaną z papryki o laury Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki" komisja pod przewodnictwem Cezarego Nowek przyznała nagrody główne:
1. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi BIerwce  i Okolic za piernik z papryką.
2. Lokalne Stowarzyszenie Kobiet ze Skrzynna za paprykę przytyką z serem kozim Skrzyneckim.
3. Stowarzyszenie Inicjatyw Kulinarnych "NA Ludową Nutę" za Paprykową musztardę.
Wyróźnienia otrzymali:  Pani Agnieszka Czubak za Meksykańskie ruloniki, Pani Alina Wachnicka za Diabelskie raciczki, Pani Ludwika Nowak za paluszki z papryki i chorizo na musie z awokado z rocottą, Pani Kamila Kawińska za Leczo z leśną nutą.

O dobre humory zgromadzonej pod sceną publiczności zatroszczył się jeden z najpopularniejszych zespołów kabaretowych – Formacja Chatelet.

Gratką dla fanów muzyki disco polo & dance był koncert zespołu Łobuzy oraz Mateusza Mijala. Natomiast główną gwiazdą wieczoru, był występ na przytyckiej scenie Jacka Stachurskyego, znany z takich przebojów jak: „Jedwab", " Kieliszki ", czy "Szampan i truskawki ".

Adam Dziedzic