20:09 / 19.09.2019

Monika Jargot-Kędzierska była gościem specjalny na Rodzinnych Warsztatach Rękodzielniczych w Zwoleniu.

©Obiektywnie.info. # Adam Dziedzic

W sobotę 14 września  w Kinie Świt w Zwoleniu odbyły się kolejne Rodzinne Warsztaty Rękodzielnicze z Ciekawym Człowiekiem, na który zaproszona była Monika Jargot-Kędzierska. 

Podczas prelekcji gość specjalny Monika Jargot-Kędzierska opowiadała dzieciom o swojej pracy jako reżysera filmów dokumentalnych, edukacyjnych i reklamowych.Jak powstają filmy dokumentalne z udziałem dzieci i nie tylko?
Na to pytanie opowiadał Gość specjalnym Monika Jargot-Kędzierska, opierając się kadrami projekcji filmików z udziałem pracy Pani reżyser. Dzieci usłyszeli wiele informacji o pracy reżysera, poznanych ciekawych ludziach, o kręceniu filmów oraz o ciekawostkach z planu. Pani Monika dzięki wyjątkowemu podejściu do swoich bohaterów potrafi nawiązać przyjacielski kontakt, co sprawia, że otwarcie mówią o sprawach trudnych.
Tym razem taki kontakt nawiązała z dziećmi podczas krótkich zajęć warsztatowych, w których dzieci z Panią reżyser wykonywały postać filmową "Sztućka" z Toy Story 4.Warsztaty zakończyły się  bezpłatną projekcją bajki Toy Story 4 wybranej przez uczestników.Monika Jargot-Kędzierska - dziennikarz, reżyser, urodzona w 1975 roku absolwentka Wydziału Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, autorka scenariuszy oraz reżyser filmów dokumentalnych, która w 2019 roku była nominowana do Telekamer za serial „Weterani. Wyrwani śmierci”. To serial dokumentujący historie polskich żołnierzy oraz medyków , którzy wzięli udział w wojnie w Afganistanie.Obecnie pracuje jako freelancerka dla takich stacji telewizyjnych: MTV, TVP, TVN oraz Fokus TV. Zrealizowała liczne seriale i programy dokumentalne.
Autorka scenariuszy oraz reżyser filmów dokumentalnych, np.: ,, I od święta żona", ,,Sala operacyjna", ,,Waga ciężka", ,,Weterani . Wyrwani śmierci."Co łączy reżyserkę ze Zwoleniem? 
Tu mieszkają Jej rodzice, tu wraz z rodziną spędza wolny czas, odpoczywa oraz oddaje się jednej ze swoich pasji- gotowaniu.

Dom Kultury w Zwoleniu od kilku miesięcy realizuje projekt pt. Rodzinne Warsztaty Rękodzielnicze -Spotkanie z Ciekawym Człowiekiem.

- Zamysłem  jest przedstawienie i promowanie w lokalnej społeczności wyjątkowych, zdolnych i utalentowanych ludzi z naszej małej Ojczyzny. Z ziemią Mistrza Jana Kochanowskiego związanych jest wielu ciekawych ludzi: poetów, malarzy, rzeźbiarzy, muzyków, aktorów, pisarzy, sportowców, fotografów, lekarzy, naukowców, filmowców... Jedni są znani lokalnie, inni sławni w świecie, ale łączy ich jedno - Zwoleń. Zależy nam, aby w myśl przysłowia:,, Cudze chwalicie, swego nie znacie" spróbowali Państwo zapoznać się z sylwetkami osób, które przez swoje działania sprawiają, że ziemią zwoleńska staje się szerzej znana. powiedziała Anna Wieczerzyńska, Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu.

Adam Dziedzic