14:10 / 13.10.2021

Saperzy 6MBOT patrolują granicę w ramach operacji SILNE WSPARCIE.

© 6MBOT

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT i Straż Graniczna prowadzą wspólne patrole wodne na rzece Bug w pasie objętym stanem wyjątkowym w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”. 

Trwa operacja pk. „Silne Wsparcie” we wschodniej części województwa lubelskiego. Główny wysiłek żołnierzy 6MBOT skupiony jest na wspieraniu mieszkańców strefy objętej stanem wyjątkowym oraz współpracy z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej.

Współpraca ta polega, m.in. na prowadzeniu wspólnych patroli wodnych na rzece Bug. Terytorialsi wydzielają łodzie saperskie będące na ich wyposażeniu oraz specjalnie wyszkolonych do tego zadania sterników.

Codziennie żołnierze z kompanii saperów 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej we współpracy z żołnierzami Wojsk Operacyjnych oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej monitorują sytuację na ponad 20 kilometrowym odcinku przy granicy z Białorusią. 


© 6MBOT
Patrole odbywają się przez całą dobę, a stała obecność żołnierzy na posterunku skutkuje niewielką ilością prób przekraczania granicy. Żołnierze są w stałym kontakcie z lokalnymi władzami, spotykają się z samorządowcami i mieszkańcami. 

Ponadto żołnierze z Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT oferują urzędom bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz doradztwo w zakresie zabezpieczenia systemów teleinformatycznych.

Od 3 września br. żołnierze WOT prowadzą operację pk. „Silne Wsparcie” w województwach podlaskim i lubelskim, której celem jest wzmocnienie odporności lokalnych społeczności z rejonów przygranicznych na zagrożenia o charakterze hybrydowym. 

Mazowieccy terytorialsi do akcji dołączyli na początku października.