08:03 / 24.03.2019

DZIAŁO SIĘ W BARTODZIEJACH w pamiętnym roku 1863. Widowisko historyczne.

©Obiektywnie.info.pl#Adam Dziedzic

W dniu 24 marca 2019 w Bartodziejach , gmina Jastrzębia odbyło się się plenerowe widowisko historyczne pt. "DZIAŁO SIĘ W BARTODZIEJACH w pamiętnym roku 1863"

Udział wzięli: 22 Pułk Ułanów Podkarbackich z Garbatki jako Kozacy oraz Stowarzyszenie VIS z Radomia jako Strzelcy Czachowskiego. Udział w inscenizacji bitwy z okresu Powstania Stoczniowego wzięli także strzelcy (Strzelcy Czachowskiego), bateria armat z Radomia.


©Obiektywnie.info.pl#Adam Dziedzic

Podczas widowiska historycznego zorganizowanego na terenie dworu w Bartodziejach zgromadziły się tłumy. Widzowie podziwiali pokazy grup rekonstrukcyjnych, nawiązujące do wydarzeń z czasów powstania styczniowego.

©Obiektywnie.info.pl#Adam Dziedzic

Widowisko otworzył i powitał uczestników  Wojciech Ćwierz - wójt gminy Jastrzębia a poprowadził Przemysław Bednarczyk - historyk, 

-Dwór w Bartodziejach kryje kilka tajemnic związanych z Powstaniem 1863. Jedna to legenda o ukrytym tu powstańczym skarbie, druga to bardziej prawdopodobna historia pochówku w parku dworskim powstańców. Podobno pozostawieni zostali we dworze jako ranni i tu zmarli. W okolicy pojawiały się różne oddziały z racji bliskości Puszczy Kozienickiej. Wiosna 1863 w Bierwcach kwaterował przez kilka dni oddział płk. Czachowskiego. Tereny te przemierzały też rosyjskie kolumny pościgowe i na pewno odwiedzały miejscowy dwór. powiedział Przemysław Bednarczyk.

Zostało przedstawione w pięciu odsłonach:

Pożegnanie powstańców

- oddział powstańców opuszcza wieś żegnany przez mieszkańców. Kobiety błogosławią odchodzących mężów i synów.


©Obiektywnie.info.pl#Adam Dziedzic

Przybycie do wsi oddziału dragonów rosyjskich
- kawaleria rosyjska poinformowana o pobycie powstańców, wjeżdża do wsi i pyta rozpytuje o to ludność, ponieważ mieszkańcy nie chcą się przyznać, dowódca dragonów każe powiesić miejscowego sołtysa.


©Obiektywnie.info.pl#Adam Dziedzic

Zasadzka
- na odchodzący ze wsi oddział powstańcy przygotowali zasadzkę. Dragoni najpierw nadziali się na ogień strzelców ukrytych za drzewami a potem uderzyła na nich powstańcza kawaleria.

Bitwa kawalerii
- oddziały dragonów i powstańców ścierają się ze sobą atakując i wycofując się. Ostatecznie dragoni zmuszeni zostają do odwrotu.

©Obiektywnie.info.pl#Adam Dziedzic

Scena finałowa
- prezentacja oddziałów rekonstrukcyjnych i ludności.

Na zakończenie widowiska widzowie mogli porobić sobie pamiątkowe zdjęcia z grupami rekonstrukcyjnymi oraz przystąpić do  pieczenia kiełbasek.


Adam DZiedzic