15:06 / 10.06.2020

DO FIRM TRAFIŁO JUŻ PONAD 6,5 MLN ZŁOTYCH W POWIECIE ZWOLEŃSKIM


6 milinów 556 tysięcy 780 złotych trafiło do przedsiębiorców z powiatu zwoleńskiego w ramach tarczy antykryzysowej. 

Jak informuje starosta zwoleński Stefan Bernaciak, aż 98% firm, które zwróciły się o pomoc finansową do Powiatowego Urzędu Pracy w Zwoleniu już ją otrzymało. Zatwierdzonych zostało ponad 1200 wniosków, a pozostałe są rozpatrywane w trybie pilnym.  

Pieniądze płyną do przedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań pomocowych, których zadaniem jest osłanianie polskiej gospodarki przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Udzielane wsparcie przedsiębiorstwom ma wzmacniać system finansowy kraju, chronić miejsca pracy, a także dawać impuls inwestycyjny tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią. Wnioski o pomoc finansową można składać w miejscowych Urzędach Pracy już od początku kwietnia.

- Zdajemy sobie sprawę, że stan epidemii jest dla firm szczególnie ciężkim czasem. Dla nich skutki pandemii prawdopodobnie nie skończą się wraz z wygaśnięciem wirusa. Dlatego naszym zadaniem jest stworzenie jak najlepszych warunków do tego, aby przedsiębiorcy szybko mogli skorzystać z pomocy finansowej przewidzianej w rządowej tarczy antykryzysowej - podkreśla starosta zwoleński Stefan Bernaciak. - Na dzień dzisiejszy w powiecie zwoleńskim rozpatrzonych zostało 1226 z 1458 wniosków od przedsiębiorców. Oznacza to, że pomoc otrzymało już 98% firm, które zgłosiły się z prośbą o dofinansowanie. Trafiło do nich ponad 6,5 miliona złotych. To bardzo dobry wynik. Kolejne wnioski są rozpatrywane na bieżąco, w związku z czym pieniądze z tarczy antykryzysowej stale płyną do przedsiębiorców. Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy dokładają wszelkich starań, aby każdy wnioskujący otrzymał pomoc – dodaje starosta.

Dodatkowy punkt obsługi oraz różne zakresy pomocy

W związku z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców z powiatu zwoleńskiego formami wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej, w budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Zwoleniu został uruchomiony dodatkowy punkt obsługi. Pracownicy urzędu pomagają wypełniać oraz poprawiać błędnie przygotowane wnioski.

W ramach tarczy antykryzysowej są realizowane różne formy pomocy. Mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o mikropożyczki, czyli niskooprocentowaną jednorazową pożyczkę z Funduszu Pracy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Łączna liczba wniosków, jakie wpłynęły w tej sprawie do PUP w Zwoleniu to 1229. Rozpatrzonych zostało 1068 wniosków, a wypłacona kwota dla mikroprzedsiębiorców z tego tytułu wyniosła 5 milionów 260 tysięcy złotych.

O pomoc mogą ubiegać się także samozatrudnieni. Polega ona na dofinansowaniu części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną nie zatrudniającą pracowników. Do PUP w Zwoleniu o takie wsparcie zwróciło się 165 podmiotów. Rozpatrzone zostały 123 wnioski i w sumie z tego tytułu wypłacono już blisko 688 tysięcy złotych dofinansowań.

Do zwoleńskiego urzędu wpłynęły także wnioski o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne. Z 64 wniosków rozpatrzonych zostało 35. Pomoc jaką do tej pory otrzymali przedsiębiorcy w tym zakresie objęła 164 osoby i wyniosła w sumie blisko 609 tysięcy złotych.

Rozpatrywanie wniosków w powiecie zwoleńskim idzie bardzo sprawnie. Co ważne, do Powiatowego Urzędu Pracy w Zwoleniu stale napływają nowe. Niektóre z nich wymagają jednak korekty lub uzupełnienia. Pracownicy urzędu pomagają firmom uporać się z tym tak, aby środki finansowe mogły do nich dotrzeć jak najszybciej. Skuteczna pomoc w tym zakresie, to jeden z priorytetów obecnych działań samorządu – podsumowuje starosta Stefan Bernaciak.    

Mirosława Gregorczyk