23:05 / 15.05.2019

CHLEB ŻYTNI NA TRZONIE Z ZIOŁAMI z Piekarni WACYN EWA BRZEZIŃSKA, ANDRZEJ KARCZEWSKI Laureatem XII EDYCJI LAURU MARSZAŁKA.

©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W dniu 9 maja 2019 r. (czwartek),  w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 odbyła się uroczysta gala wręczenia tablic i pamiątkowych dyplomów Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze oraz wręczono nagrody i wyróżnienia Laureatom XII EDYCJI LAURU MARSZAŁKA Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku 2018.



Smaczne, zdrowe produkty, często oparte na starych, rodzinnych recepturach – to wszystko można znaleźć wśród przysmaków nagradzanych Laurem Marszałka. Ten konkurs pokazuje, jak bogatą tradycję kulinarną ma Mazowsze. Co roku mazowieccy producenci zaskakują mnie nie tylko wysoką jakością zgłaszanych produktów, ale także wytrwałością w poszukiwaniu tradycyjnych receptur. Sama nagroda to nie tylko wyróżnienie dla producenta, ale też pewnego rodzaju gwarancja dla konsumenta, że nagrodzony produkt jest wysokiej jakości – podkreślił podczas gali marszałek Adam Struzik.

W tym roku do konkursu Laur Marszałka zgłoszono aż 150 produktów żywnościowych. Szczególne uznanie kapituły zdobyły aż 24 smakołyki, a 8 z nich zostało wyróżnionych.

Laureatem Konkursu w grupie producentów rynkowych została w kategorii: Wyroby piekarnicze za CHLEB ŻYTNI NA TRZONIE Z ZIOŁAMI - PIEKARNIA WACYN EWA BRZEZIŃSKA, ANDRZEJ KARCZEWSKI WACYN, 



Chleb żytni na trzonie z ziołami – powstaje dzięki metodzie wielogodzinnej fermentacji zakwasów i ciasta. Najpierw nastawia się zakwas z mąki żytniej i wody, na bazie zaczątku z poprzedniego zakwasu. Potem dodaje się mąkę oraz wodę i całość poddaje się fermentacji. Działanie takie przeprowadza się trzy razy. Zakwas nastawiany jest codziennie na nowo. Do wyfermentowanego, dojrzałego zakwasu dodajemy przewidziany recepturą dodatek mąki żytniej, wody i soli mówiła Ewa Brzezińska.

W konkursie wzięli udział zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci indywidualni, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne (produkty pochodzenia zwierzęcego), ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne (produkty pochodzenia roślinnego), produkty mleczarskie, miody, napoje. Każdy uczestnik mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły brać udziału w rywalizacji. 

Ewa Brzezińska - CHLEB ŻYTNI NA TRZONIE Z ZIOŁAMI