11:09 / 18.09.2022

BARBARA WOŹNIAK laureatką VII edycji Nagrody Gombrowicza.

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Już po raz siódmy w dniu 17 września 2022 odbył się Finał Nagrody Gombrowicza w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Organizatorzy:
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz prezydent Radomia.

Kapituła w składzie Jerzy Jarzębski (przewodniczący), prof. Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, prof. Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska wybrała pięć tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2022 roku.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Rafał Hetman został nominowany za książkę „Izbica, Izbica” (wyd. Czarne), Robert Nowakowski za „Ojczyznę jabłek” (Wydawnictwo Literackie), Mateusz Pakuła za „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” (wyd. Nisza), Barbara Woźniak za „Niejedno” (wyd. Drzazgi), a Aleksandra Zbroja za książkę „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” (wyd. Agora).
Nagrody pieniężne w wysokości po 5 tys. złotych otrzymali wszyscy nominowani.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Mateusz Pakuła w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Spośród nominowanych Barbara Woźniak laureatką VII edycji Nagrody Gombrowicza. Zwyciężczyni siódmej edycji otrzymała 40 tysięcy złotych. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Oceniając tegoroczny nabór książek do Nagrody, członkini kapituły prof. Ewa Graczyk podkreśliła, że ten rok zdominowały opowieści o traumach rodzinnych. Jak zaznaczyła, dużo było też książek reportażowych.

Nagrodę Gombrowicza ustanowił samorząd Radomia w 2015 roku. Rok później została wręczona po raz pierwszy. Nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany w nieco szerszym kontekście: jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. Do tegorocznej edycji można było zgłaszać książki, które ukazały się w 2021 roku. Ostatecznie nadesłano prawie 100 propozycji.