15:10 / 23.10.2019

36 BIESIADA GAWĘDZIARZY, POETÓW I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH w Zwoleniu - prezentacje konkursowe.

©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W dniu 20 października 2019r odbyło się jedno z najstarszych wydarzeń kulturalnych w Zwoleniu
 XXXVI Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych zorganizowana została przez Dom Kultury. 
Biesiada ma już swoją długoletnią tradycję i grono twórców ludowych, którzy przyjeżdżają do Zwolenia by przedstawić swoje unikatowe prezentacje. 


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W tym roku zaprezentowało się 53 twórców z subregionu radomskiego. – śpiewacy, gawędziarze, muzycy oraz poeci, wśród wykonawców nie zabrakło również dzieci i młodzieży.


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Gości i uczestników serdecznie przywitała Natalia Anna Wieczerzyńska - Dyrektor Domu Kultury. Wśród gości powitała, Arkadiusza Sulimę - burmistrza miasta Zwolenia, Edytę Sulimę, sekretarza powiatu, Mirosława Chołuja, sekretarza gminy Zwoleń. 


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Oficjalnego otwarcia tegorocznej edycji dokonał po raz pierwszy Arkadiusz Sulima – Burmistrz Zwolenia, a następnie rozpoczęły się prezentacje konkursowe, którym przysłuchiwało się jury w składzie: mgr Adolf Krzemiński, PrezesZarządu Towarzystwa Kultury Teatralnej "Ziemi Radomskiej" w Radomiu, Prezes Stowarzyszenia Literackiego "Łuczywo", poeta, regionalista, przewodniczący komisji. dr Marian Popis, Wiceprezes Zarządu Towarzystwa Kultury Teatralnej "Ziemi Radomskiej" w Radomiu - polonista, - członek, 


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Wydarzenie poprowadziła Joanna Tęcza instruktor folkloru Domu Kultury w Zwoleniu.


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Klimat biesiady na której spotkali się twórcy ludowi regionu radomskiego , którzy zaprezentowali przygotowane przez siebie gawędy, piosenki , wiersze i utwory ludowe jak zawsze stał się rodzinny.


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Dom Kultury w Zwoleniu przygotował dla wszystkich wykonawców dyplomy, którzy po prezentacji otrzymywali od zaproszonych gości.


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Biesiada tradycyjnie odbywała się przy suto zastawionych potrawami regionalnymi stołach.
Oprócz doznań duchowych, wszyscy mogli posilić się potrawami ludowymi między innymi: pierogami z kapustą i grzybami, kapustą z grochem, , chlebem ze smalcem i ogórkami kiszonymi, a na deser ciastem drożdżowym, szarlotką i piernikiem.

Oczekując na wyniki przesłuchań w Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury w Zwoleniu  nastąpiło otwarcie pokonkursowej wystawy  FOTO-LATO Zwoleń 2019.,


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Miłych wrażeń gościom i uczestnikom dostarczył występujący w sali widowiskowej Zespół Ludowy "Piątkowy Stok". 


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Wręczenia nagród i dyplomów uczestnikom biesiady dokonali sponsorzy i goście honorowi. W tym roku laureatami zostali wszyscy uczestnicy Biesiady, prezentując bardzo wysoki poziom wykonania.

Adam Dziedzic